Bez tego nie byłoby prądu - amper

transformatory żywiczne

Niezawodne transformatory w fabrykach

Producenci linii przemysłowych coraz częściej oferują swoim odbiorcom kompleksowe rozwiązania. Nie wystarczy już sprzedać jedną maszynę, końcowy odbiorca preferuje zakup wszystkich maszyn, składających się na daną linię pr

Bez tego nie byłoby prądu - amper transformatory żywiczne
odukcyjną od jednego dostawcy. Przemawiają za tym m. in. kwestie związane z gwarancją. W skład nowoczesnych linii produkcyjnych wchodzą także transformatory. Producenci linii przemysłowych nawiązują współpracę z firmami produkującymi transformatory elektryczne i używają ich produkty w swoich kompleksowych liniach. Końcowy odbiorca otrzymuje więc nie tylko linię produkcyjną, ale również cały osprzęt elektryczny, w tym i transformatory elektryczne. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jeżeli transformatory elektryczne przestają działać, to użytkownik zgłasza problem sprzedawcy linii, który świadczy usługi serwisowe dla całej linii. Wówczas problem jest rozwiązywany kompleksowo. Nie trzeba zamawiać serwisu od producenta transformatorów elektrycznych, a później serwis automatyka z firmy, która była dostawcą linii przemysłowej. Jest świadczona jedna usługa, co jest wygodniejsze i bardziej opłacalne również ze względów finansowych. Cała linia przemysłowa zazwyczaj jest objęta gwarancją na okres dwunastu lub dwudziestu czterech miesięcy, koszt której jest wliczony w cenę zakupy. Nie trzeba więc płacić dodatkowo za serwis i przegląd osprzętu elektrycznego. Dokonuje się jednej płatności za jedną kompleksową usługę, którą jest sprzedaż linii przemysłowej. Wygodniej jest współpracować z jednym podmiotem, niż z kilkoma.


Potrzebujemy prądu do tego...

Prąd jest stałym elementem obecnym w naszym życiu. Potrzebujemy prądu do tego, aby działała nam żarówka, która oświetli nasz pokój, prądu potrzeba nam także, abyśmy mieli możliwość oglądania telewizji, a także korzystania z komputera - niezależnie od tego, czy to jest stacjonarny komputer, czy też laptop, który co pewien czas wymaga ładowania. Jest jeszcze więcej przyrządów, które wymagają prądu - np. żelazko, kuchenka, czy inny sprzęt RTV/AGD. Mimo że coraz powszechniejsze stają się urządzenia bezprzewodowe, to jednak prąd ciągle jest nam niesamowicie potrzebny. Jedną z ciekawych maszyn elektrycznych są transformatory elektryczne, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego do drugiego obwodu elektrycznego z zachowaniem częstotliwości. Transformator złożony jest z dwóch elementów głównych stalowego rdzenia i uzwojeń, które są najczęściej wykonane z aluminium albo miedzi. Jest wiele rodzajów transformatorów - do najpopularniejszych należy m.in. transformator Tesli - transformator powietrzny, który potrafi wytworzyć wysokie napięcie powietrzne, stworzony na bazie projektu zrealizowanego przez słynnego wynalazcę Nikolę Teslę. Jest także transformator głośnikowy służący w celu zasilania głośników, transformator bezpieczeństwa, który sprawia, że poziom napięcia jest sprowadzony do bezpiecznego poziomu, transformator spawalniczy służący do zasilania urządzeń spawalniczych, czy też transformator dzwonkowy, który ma idealne zastosowanie w domowych instalacjach.


Pierwsze transformatory w Polsce

Transformatory są urządzeniami powszechnie stosowanymi w elektroenergetyce. Służą one do zmiany wartości ładunku elektrycznego prądu przesyłanego pomiędzy różnymi obwodami a następnie do dystrybucji energii elektrycznej.

Mało kto wie, że pierwsze transformatory elektryczne powstały w Polsce a ich konstruktorem był Michał Dobrowolski -wynalazca polskiego pochodzenia. Obecnie istnieją na rynku różne transformatory. Ich podział jest uzależniony od wielu czynników. Transformatory dzieli pod kątem ich konstrukcji, mocy, parametrów i charakterystyki pracy. Warunki wykorzystania, w jakich można użytkować transformatory elektryczne są ściśle określone i muszą być przestrzegane. W przeciwnym wypadku uszkodzenie transformatorów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Warunki, o których mowa dotyczą głównie pomiarów wilgotności, pomiarów wysokościowych i temperaturowych. Transformatory elektryczne zostały zaprojektowane do strefy klimatu umiarkowanego, ze średnimi dziennymi temperaturami powietrza. Transformatory elektryczne muszą być umieszczane również w przewiewnych miejscach, na dworze lub w pomieszczeniach ze stałym dostępem powietrza. Transformatory elektryczne mają także ściśle określony zakres temperatur, w jakim mogą pracować. Są nimi temperatury w przedziale -25 do +40 stopni Celsjusza. Transformatory zaprojektowane są i dostosowane do warunków klimatycznych w taki sposób, by mogły stale pracować.

Transformatory, w tym również transformatory elektryczne wykorzystywane są na wielu polach polskiej gospodarki. Jednak ich podstawowym celem jest przetwarzanie energii i przesyłanie jej do klienta końcowego, jakim jest każdy z nas.